14 peamist sisekujunduse stiili: mis neid eristab?

Modernne, industriaalne, skandinaavialik, shabby chic – erinevate sisekujunduse stiilide nimekiri on oi pikk!  Paraku on paljude jaoks on oma kodu jaoks lemmikstiili väljavalimine ning erinevate stiilide kombineerimine tõeline väljakutse. Et see kõik oleks nüüdsest mugavam, on Austraalia sisekujundusfirma Rochele Decorating koostanud peamiste sisekujundusstiilide lühitutvustuse. Tänu sellele on stiilimaailmas orienteerumine nüüd märksa lihtsam.

 1. MODERNNE STIIL (MODERN)

Moodne stiil viitab tavaliselt kodule, kus on puhtad ja selged piirjooned, lihtne värvipalett ning kus materjalide seas leidub  suure tõenäosusega ka klaasi ja terast.

Modernne disain rõhutab iga elemendi, sealhulgas mööbli lihtsust. Seal ei ole kaootilisust, segadust ega virvarri. „Klanitud“ on märksõna, mida võib modernse stiili kirjeldamisel kasutada.

Modernne stiil (modern). Allikas: rocheledecorating.com.au

 1. TÄNAPÄEVANE STIIL (CONTEMPORARY)

Modernne ja tänapäevane on kaks stiili, mida sageli kasutatakse segamini ja aetakse segamini. Peamine erinevus, mis eraldab modernset ja tänapäevast disainistiili, on selles, et modernne stiil tõlgendab rangelt 20. sajandil alguse disainivoolu. Tänapäevane stiil on aga sujuvam ning järgib vähem ühte konkreetset stiili. Näiteks tänapäevane stiil võib sisaldada kumeraid jooni, samas kui modernne disain mitte.

Tänapäevane stiil (contemporary). Allikas: Pinterest

 1. MINIMALISTLIK STIIL (MINIMALIST)

Minimalistlik kontseptsioon lähtub modernsest stiilist, lihtsustades seda samal ajal veelgi.
Värvipaletid on neutraalsed ja sujuvad; sisustus on lihtne ning tarvikute ja kaunistuselementide puhul ei ole absoluutselt midagi üleliigset. Minimalism on lõppkokkuvõttes määratletud funktsionaalsuse ja ülipuhaste joontega. 

Minimalistlik stiil (minimalist). Allikas: Pinterest

 1. TÖÖSTUSLIK STIIL (INDUSTRIAL)

Nagu nimigi viitab, on tööstuslik stiil ammutanud inspiratsioon tööstusettevõtete ladudest ja linnamajade pööninguilt.

Silma torkab kohe paljude elementide teatud lõpetamatus. Sellises elamises pole haruldased krohvimata telliseid, peitmata torustikud ja puit. Tööstusdisaini järgiv näidiskodu on rajatud tavaliselt endisesse tööstushoonesse.

Kujutagem ette kõrgeid lagesid, vana puitu ja metallvalgusteid, mis heidavad valgusvihu hõredalt paigutatud funktsionaalsele mööblile. Paar fotot või abstraktse kunsti teost lisavad veidi sära ülejäänud neutraalsele värvilahendusele. 

Tööstuslik stiil (industrial). Allikas: Pinterest

 1. EELMISE SAJANDI KESKPAIGA MODERNISTLIK STIIL (MID-CENTURY MODERN )

See stiil tähistab peamiselt 1950.-60. aastaid, näha on retronostalgiat mõningate minimalismi elementidega. Selle ajastu sisekujunduse peateema oli funktsionaalsus.

Nimetatud stiil asetab fookuse selgetele vormidele, kus ei ole midagi liigset, oluline on hõlpsasti kasutatav disain ning lihtsad tooted. Samuti on aukohal looduslikud vormid nagu munakujuline tool.

Eelmise sajandi keskpaiga modernistlik stiil (mid-century modern ). Allikas: Pinterest

 1. SKANDINAAVIA STIIL (SCANDINAVIAN)

Skandinaavia disain toetub põhjamaisele lihtsusele ja lakoonilisusele. Skandinaavia mööbliesemed näivad sageli kunstiteostena, kuigi need on lihtsad. Mööbel on funktsionaalne, kuid sel on mõned huvitavad jooned, mis tekitavad skulptuurilist mõju.

Tihti kasutatakse üleni valgeid värvipalette, aksessuaarid on vormitud puidust, erksast plastist ja emaileeritud alumiiniumist. Samuti kasutatakse laiu põrandalaudu. Värvisus tuleneb tihti kunsti, looduslikest tekstiilide, karusnahkade või ühe mööblieseme kasutamisest.

Skandinaavia sisekujundust iseloomustab ka ruumikus, looduslik valgustus, vähene aksessuaaride kasutamine ning funktsionaalse mööbli kasutamine.  

Skandinaavia stiil (scandinavian). Allikas: Pinterest

 1. TRADITSIOONILINE (TRADITIONAL)

Traditsiooniline disainistiil pakub klassikalisi detaile, hubast ja luksuslikku sisustust ning aksessuaare. Selle stiili juured pärinevad euroopalikust sensuaalsusest.

Traditsioonilises kodus on sageli tumedat, viimistletud puitu, rikkalikke värvipalette ja kumeraid jooni. Mööblil on viimistletud ja kaunistatud detailid. Kangaiks on samet, siid ja brokaat, mis võivad sisaldada tervet hulka erinevaid mustreid ja tekstuure.

Traditsiooniline (traditional). Allikas: neals.com

 1. TRANSITSIONAALNE STIIL (TRANSITIONAL)

Transitsionaalne ehk üleminekustiil on väga populaarne stiil, mis laenab ideid nii traditsioonilisest kui kaasaegsest disainist, loomaks ruumi, kus puudub kummagi stiili liigne domineerimine. Valitseb tasakaal, mis on samas nii atraktiivne kui ka ootamatu. Selline disain lubab endale eksperimenteerimist, ühendades näiteks moodsa terase ja klaasi plüüsmööbliga.

Transitsionaalne disain sisaldab suhteliselt neutraalset värvipaletti, luues rahuliku ja lõdvestava ruumi, mis suudab olla ühelt poolt stiilne ja klanitud, teisalt soe ja kutsuv.

Transitsionaalne stiil (transitional). Allikas: riverbendhome.com

 1. PRANTSUSE KÜLASTIIL (FRENCH COUNTRY)

Soojad, maalähedased värvid (enamasti on tegemist pruunika varjundiga toonidega, mida esineb pinnases, puidus ja kaljudel) näitavad prantsuse talumajadest inspireeritud kujundusstiili, nagu ka kulunud ja ornamentikaga puidust sisustus.

Prantsuse maakohtadest inspireeritud sisekujundus sisaldab punaseid, kollaseid ja kuldseid pehmeid ja sooje toone, samuti looduslikke materjale, nagu kivi ja tellist. Prantsusepärane sisekujundus  hõlmab ka näiteks kaunistatud portselannõusid ning väärikaid laudlinu ja voodikatteid.

Prantsuse külastiil (french country). Allikas: Pinterest

 1. BOHEEMIA STIIL (BOHEMIAN)

Boheemia ehk böömi stiil on populaarne stiil sisekujunduses ja moes. See peegeldab muretut eluviisi, kus on vähe reegleid, välja arvatud need, mis on vajalikud sinu südamesoovide järgimiseks.

Boheemia stiilis kodud sisaldavad tihti vintage-mööblit ja valgusteid, samuti maailma eri nurkadest inspireeritud tekstiile ja vaipkatted. Esemed pärinevad väga erinevatest allikatest, sealhulgas vanakraamiturult ja reisidelt.

Boheemia stiili puhul pole haruldased põrandal asuvad mugavad istepadjad. See eklektiline stiil võib sisaldada ultramoodsat lühtrit, mis moodustab samas terviku koos päevinäinud vaibaga ja 1950. aastate toolidega. Boheemia stiilis domineerib laissez-faire (jätke rahule, laske juhtuda) suhtumine, kus kõik püsib nii kaua, kuni see sulle meeldib.

Selle stiili täienduseks võib veel öelda, et selle stiiliga seotakse inimesi, kelle elulaad on pigem artistlik ja ebakonventsionaalne.

Boheemia stiil (bohemian). Allikas: digsdigs.com

 1. MAALÄHEDANE STIIL (RUSTIC)

Rustikaalne disain saab inspiratsiooni loodusest, kasutades ürgseid  ja tihti lõpetamata elemente, sealhulgas puitu ja kivi.

Rustika disain võib sisaldada midagi sellist nagu puittaladega kaunistatud võlvlaed või taastatud puitpõrandad. Paljud disainilahendused ühendavad samas tänapäevase maalähedase disaini moodsa mööbli ja sisustuselementidega.

Maalähedane stiil (rustic). Allikas: ELLE Decor

 1. KULUNUD ELEGANTS (SHABBY CHIC)

Kulunud elegants on vintage’ist inspireeritud stiil, kuid võrreldes boheemia stiiliga kipub olema naiselikum, pehmem ja õrnem.

Kulunud elegantsi  sisustus on sageli kas päevinäinud või veidi räsitud, või siis püüab jätta sellist muljet. Mööbli värvkate võib sarnaneda antiikmööbli viimistlusele. Shabby Chic’i värvipaleti juurde kuuluvad valge, kreemjas ning pastelne. Valgustid ja tapeedid võivad olla kauni mustriga, rõhutades naiselikku vaibi.

Kulunud elegants (shabby chic). Allikas: Pinterest

 1. HOLLYWOOD GLAM

Hollywood Glam stiili nimetatakse ka Hollywood Regency’ks (mis meenutab koloniaalajastut). See on disainistiil, mis kipub olema üliluksuslik ja -külluslik. See on jõuline disainistiil, mis sobib ideaalselt majaomanikule, kes armastab võtta kindlaid seisukohti ning neid väljendada.

See disainstiil sisaldab viktoriaanliku disaini jooni, sealhulgas plüüsist ja sametist sisustus, tutid jt kaunistused ning antiikesemed. Värvipalett on eriti julge, sisaldades purpurset, punast ja türkiissinist.

Hollywood glam (Hollywood Regency) stiil. Allikas: lonny.com

 1. RANNA- JA HAMPTONI STIIL (COASTAL/HAMPTONS)

Hamptoni stiil sai alguse ikooniliste USA rannikupiirkondade sisustustrendidest. Mõlema stiili ühised jooned hõlmavad kergeid ja õhulisi värvipalette, mis on unikaalsete neutraalsete toonidega, mis võivad omakorda olla ühendatud sinise ja rohelisega. Mööbel on sageli valge või beež. Tuba võib sisaldada puidust ja tarvikud ning on sageli inspireeritud merest.

Sinised ja valged triibud patjadel, suured aknad, valged pehmed plüüsist sohvad ja värvitud valge puit on samuti  rannikualade/Hamptoni stiili klassika. Eesmärk on luua lõõgastav ja mugav keskkond, mis on inspireeritud rannast ja ookeanist. 

Ranna- ja hamptoni stiil (Coastal/Hamptons)