Shaker-stiil: ajatu kodudisaini võti

Oled ehk kuulnud shakeritest? See on ristiusu sekt, mis loodi Inglismaal 1700ndail aastail ning hiljem kolis selle keskus koloniaalajastu Ameerikasse. Nad uskusid kõvasse töötegemisse ja tugevasse kogukonda – liigne materialism oli üsna soovimatu nähtus.

Tänapäeval on shakerid pigem tuntud oma ajatu disainiga köögimööbli poolest – selgub, et nende stiilis on rohkelt ka tänapäeval rakendatavaid kujundusideid. Shakeri stiil ja minimalistlikkus on väga sarnased, kuid esimesel on palju naturaalsem õhkkond kui ultramodernsetel kodudel. Shakeri stiil aitab plaanida kodu nii, et see oleks kaasaaegne ka mitmete aastate pärast.

Eesti keeles täpne vaste puudub. Pigem võib shakeri stiili nimetada traditsiooniliseks, natuke maakodulikuks stiiliks, eriti kui köögimööbli uksed on laudisega tehtud. Sellist laadi köögid sobivad kasutada:
* maakodu stiili lahendusega ruumides
* skandinaavialiku olekuga kodudes
* n-ö klassikalises stiilis lahendatud kodudes

Pilt: DeVOL Kitchens

Need kapid…

Loomulikult tuleb alustada shakeri stiili puhul iseloomulikest kappidest. Nende ilu on tagasihoidlik ja ajatu. Selle trendiga võib julgelt liituda ilma kartmata, et tegemist on viie aasta pärast ajast ja arust köögiga.

Kuju nagu vaja

Shakeri disaini määrav juhtlause on: praktilisus ennekõike.

All kujutatud kööginagi näitab, millist tähelepanu on pööratud organiseeritusele. Nagi hoiab lõikelaudu, potte ja panne käeulatuses, kuid need ei jää köögis askeldamisel ette. Mida väiksemas ruumis soovid elada ja kokata, seda tähtsam on laoruumi maksimeerida. Ka disainielementidel peab olema praktiline funktsioon.

Pilt: Frida Ramstedt Trendenserile

Imesein

Jätkates vähesest ruumist viimase võtmise teemat, siis   shakeri stiili on juba aastasadu vertikaalset pinda ära kasutanud. Shakerite hulgas oli populaarne riputada tööriistu, põllesid ja isegi toole seinale – sellest ka näide alloleval pildil.

Pilt: RealLiving / Homes to Love

Neutraalne ala

Pole kahtlustki, et shakerite neutraalne värvipalett on vähemalt osaliselt põhjus, miks stiil on võimul püsinud. Me võime küll kurta üleni valgete köökide üle, kuid tuleb tunnistada, et need ei lähe niipea moest ära. Selle asemel, et pakkuda valgele kontrasti mustaga, sobivad shakeri stiiliga neutraalsemad toonid: tuhmid sinised ja rohelised, beežid, hallid ja valkjad toonid.

Neutraalsete värvide puhul on ülitähtis järgida 10-30-60 reeglit, et ruum ei muutuks igavaks. Vali üks toon, mis täidab 60% ruumist (tavaliselt seinad). Teine toon võiks hõlmata 30% ruumist (mööbel) ning kolmas toon 10%  (aksessuaarid).

Pilt: Sustainable Kitchens

Kvaliteetmaterjalid

Shakerid uskusid lihtsusesse, aga disainielemendid, mida nad kasutasid, olid uskumatult hästi tehtud. Vastavalt oma uskumustele valmistasid shakerid enamik asju ise – ja loomulikult nii, et esemed peaks ajale vastu.

Kuigi tänapäeval ei valmista peaaegu mitte keegi oma kodu sisustust ise, siis nende põhimõtteid võib siiski järgida, investeerides kõrgkvaliteetsetesse ja naturaalsetesse materjalidesse. Näiteks valides põrandaks kirsi-, vahtra- või männipuidu. Teiseks saab antud põhimõtet rakendada tekstiilidel: vill, puuvill ja siid on head variandid.

Pilt: Old House Online

Puhas ja lihtne

Üks oluline moodus, kuidas shakeri stiilis kodud ja mööbel väldivad vananenud muljet, on jättes ära kõik dekoratiivsed detailid, mis seostuksid spetsiiflise ajaperioodiga. Puhtad jooned, naturaalsed materjalid ja minimaalsed kaunistused, nagu pildil näha, on kaunid igal ajastul.

See ei tähenda, et shakeri stiilil poleks kunagi veidi edevamaid elemente. Võib ka näha tagasihoidlikke dekoratiivelemente nagu mööbli elegantselt pööratud jalad või väiksed puidunikerdused. Nikerdustel võib olla kujutatud näiteks lehti või tammetõrusid.

Kui shakerid omal ajal laulsid, et on õnn olla lihtne, siis nad mõtlesid seda tõsiselt.

 

Allikad:

apartmenttherapy.com

freshome.com