TEST Kuidas köögis valget marmorit (mitte) ära rikkuda

Mida punane vein ja sidrun marmorpinnaga teevad?

Heledast marmorist töötasapinnad on köögis tõeline kingitus neile, kes hindavad oma kodus looduslikku ja kaunist kivi. Samas räägitakse punase veini ja sidruniplekkidest õudusjutte. Palusime Eesti ühe juhtiva marmori maaletooja Marmi Futerno spetsialistidel praktikas katsetada, kuidas happelised toiduained marmorile mõjuvad. Siin on värsked tulemused.

Sissejuhatus

Meie test on üsna ekstreemne, kodudes sellist asja naljalt ei näe:

  • marmorile on lisatud minimaalne kaitsekiht (ainult tehases standardselt peale määritav baaskiht, järelhoolduse kihte pole lisatud).
  • marmor valati üle paksu kihi punase veini ja sidrunimahlaga ning jäeti sellises seisus toatemperatuuril kuivama vastavalt 16 ja 20 tunniks. Tavatingimustes hooldab klient marmorit ka ise, ehk impregneerimiskihte on rohkem. Ka kõrvaldatakse nii suured plekid kiiremini kui 16-20 tunni jooksul.
  • see test peegeldab kõige halvemat stsenaariumi, kui klient ei lisa üldse kaitsevahendit ning jätab tugevad marmorit rikkuvad ained väga kauaks kivi pinnale.

Kuidas test läbi viidi

  • Puhastele marmoritükkidele määriti enne veiniga ülevalamist kaks korda kaitsevahendit. See on standardprotseduur, enne kui tehas kivist tööpinnad kliendile väljastab.
  • Punane vein ja sidrun olid marmortükkidel esimese testi käigus 16 tundi ning teise testi käigus 20 tundi. Seejärel veini ja sidruni plekid eemaldati tavalise puhastusvahendi ning puuvillase lapi abil. Kuna marmor oli paksult veini ja sidrunimahlaga üle valatud, kuivas selle pinnale umbes millimeetri paksune kiht, mida tuli eemaldamiseks lapiga küü

Testi tulemused

  • Kõige silmatorkavamad plekid jäid kaitsevahendita marmorile. Matile marmorile jäid seejuures tugevamad plekid kui poleeritud marmorile. Kaitsevahendita marmoril jäi lisaks pleki kujule näha ka punase veini värv ning pleki alune pind oli ümbritsevast pinnast karedam.
  • Üsna suured ja hästi märgatavad plekid jäid ka marmorile, mille peal kasutati Lithos+CTF vahendit. See marmor saavutas tagantpoolt teise koha See võib olla tingitud asjaolust, et seda tüüpi vahendid on rohkem mõeldud vannitubades ja suurtel põrandapindadel kasutamiseks. Köögi tööpindade katmiseks on võimalik valida efektiivsemaid ja soodsamaid vahendeid.
  • Esikohta jagavad Tenaxi ja KGS tooted. KGS kaitses paremini poleeritud kivi ja Tenax matti kivi. Samas on KGS kallim toode kui Tenax ning KGS-il ei ole sertifikaati “Safe for contact with food”. See tähendab, et Tenaxi toodet on inimestel köögis tööpinnal turvalisem kasutada ka siis, kui peatselt pärast õlitamist söögitegemiseks läheb.

Järeldused

Antud test aitab kaasa objektiivsete valikute tegemisele. Kallim toode ei pruugi näidata paremat tulemust kui soodsam toode. Võrreldes kallimaid Federchemicalsi tooteid soodsamate Tenax’i toodetega on ilmne, et Tenax’i tulemused on testis paremad.

Meie test on siiski läbi viidud “harrastajete stiilis” ning me ei saa väita, et üks toode on kindlasti parem kui teine. Me saame väita vaid seda, et meie tavatingimustes tehtud katse puhul jäi marmor rohkem kaitstuks Tenax’i tootega. KGS kivikaitsevahend näitas suurepäraseid tulemusi, kuid on oluliselt kallim ja saadaval vaid suures purgis, mida ilmselt pole võimalik säilimisperioodi jooksul ära kasutada.

Kokkuvõtlikult võib öelda järgmist:

Esiteks: testi tulemustest lähtuvalt on kõige praktilisem hooldusvahendi valik Tenaxi kivikaitsevahend.

Teiseks: marmori kaitsmiseks ei piisa tehases peale pandud kaitsekihtidest. On oluline, et marmorist tööpinna ostnud klient ka kodus kivikaitsevahendit kasutaks. Kivikaitsevahendit võiks peale kanda esimese kasutusaasta jooksul korra kuus. Testid on näidanud, et kivikaitsevahend aitab marmori seest eemaldada ka juba tekkinud plekke, kui need värsked on.

Kolmandaks: matt marmor on plekkide suhtes tundlikum ja vastuvõtlikum kui poleeritud marmor.

Neljandaks: sidrunhappe mõju marmorile on hullem kui punase veini mõju (punase veini tugeva pigmendi tõttu võiks eeldada vastupidist). Punase veini pigmenti ei jäänud näha ühelgi kaitsevahendiga kaetud marmoril, samal ajal kui sidrunimahla plekid olid eriti nähtavad (valge söövitusjälg, kare pind).

Viiendaks: kindel on see, et kui regulaarselt kaitsevahendit kivile määrida, täidab see kivi poorid ega lase sinna muudel vedelikel imbuda. Vein (nii punane kui valge), sidrun, tomat, kohv, muna ja happelised kemikaalid on marmorist tööpinna jaoks ohtlikud. Kui need samas kiiresti impregreeritud pinnalt ära pühkida, siis meie katses pind kahjustada ei saanud.

Ja lõpetuseks: marmorist tööpinda ostes tuleks alati müüjalt selle hooldusjuhendit küsida, juhul kui seda ei pakuta. Meie ettevõttest saab klient kaasa marmori hooldusjuhendi ning kingituseks Tenax Gear’i või Tenax Drex’i kivikaitsevahendi, mida tavaliselt jagub aastaks. Täiendava purgi kivikaitsevahendit saab osta Aunmani esindussalongist.

Mati pinnaga Bardiglio Nuvolato marmor, impregreeritud Tenax Gear kaitsevahendiga. Katse 16 tunniga ja kordukatse 20 tunniga. Punase veini pigmenti sisse ei jäänud ning aja möödudes muutuvad plekid heledamaks ja ei paista enam silma. Sidruni plekid on karedad ja silmapaistvad.

 

Kivikaitsevahendit ei ole lisatud. Nii valgel kui hallil, poleeritud ja mati pinnaga marmorile on jäänud tugevad plekid ning nähtav punase veini pigment.

 

Katse Tenax Gear kaitsevahendiga poleeritud valgel marmoril 16 ja 20 tunnise ainete peal hoidmisega. Punase veini pigment sisse ei jäänud, sidrunhappe jäljed peaaegu nähtamatud võrreldes mati marmori tulemustega. Aja möödudes kuivavad plekid nähtamatumaks.

 

16-tunni katse Lithos (niiskuskaitse) ja CTF-40 (plekikaitse) toodetega. Plekid on nähtavamad kui teistel toodetel. Neid tooteid kasutades peab arvestama, et impregreerida tuleb rohkem kaitsva tulemuse saavutamiseks.

 

20-tunni katse KGS kaitsevahendiga. Poleeritud valgele marmorile ei jäänud plekke, matil marmoril on tugev plekk. Antud katse näitab, et samades tingimustes poleeritud marmorile ei pruugi jääda jälgegi samal ajal kui matile marmorile jäävad tugevad plekid.

 

Aunman.ee