Usun, et inimeste hea koostöö jätab oma hinge ka Aunmani mööblisse

Intervjuu sisearhitekt Irene Pressiga.

Kuidas muuta tühi ruum hubaseks mööblisalongiks ja mida on üldse vaja, et neljast seinast sünniks üks tore pood, kontor või kodu, räägib Aunmani uue mööblisalongi kujundanud sisearhitekt Irene Press.

Irene, millest algab ühe mööblisalongi disainimine?

Aunmani salongi loomine algas loo leidmisest, millele aitasid palju kaasa Brand Manuali inimesed. Lihtsalt niisama üht salongi kujundada ei saa, asjal peab mõte sees olema: miks sa midagi teed, kuidas sa asju teed.

Aunmani nimi tuleneb mööblifirma asutaja Erkki Auna perekonnanimest. See on pere lugu, ettevõttes töötavad ka Erkki pojad, õde ja abikaasa. See on lugu sellest, kuidas Viljandis loodud ettevõtet on aastaid  üles ehitatud ning kuhu on tänaseks välja jõutud.

Kui lugu on paigas ja läbi mõeldud, läheb ruumi kujundamine juba sujuvalt. Lihtsalt oled selles ruumis piisavalt kaua ning ühel hetkel taipad, kuidas asjad peaksid olema.


Foto: Sten Roosvald

Sama lugu on ka kodude kujundamisega: inimesed on väga-väga erinevad, seega ka nende kodud peavadki olema väga erinevad. Kõige paremad mõtted kodude kujundamiseks saavad tulla just inimestelt endilt, sa pead ainult need lood üles leidma.

Võttes Aunmani salongi puhul aluseks nende pere loo, on salongis ühelt poolt väga modernsed lahendused, mida tehase tipptehnoloogia võimaldab. Salongis on väljas väga kaasaegsed ja põnevad materjalid.  Samas on salongis nostalgiahõngu ka – midagi pehmet, kodust ja turvalist. Ei ole ründavat agressiivset valgust, ei ole müra.

Soovisin, et inimesed tunneksid end Aunmani salongis mugavalt. Keegi ei pea seal pluusi kurguni kinni nööpima ning lipsu ette panema. Selle asemel pakuvad Aunmani disainerid kohvi ja teevad olemise mugavaks.


Foto: Johannes Arro

Mille poolest erineb salongi disainimine ühe köögi või vannitoa disainimisest?

Loogika on sama. Kui oled leidnud inimeste lood ning tunnetanud nende iseloomu, proovid sobitada need lood sinna ruumi. Ikka tunde kulub, enne kui lahendus paika loksub!

Tehnilisest küljest on minu jaoks tähtsaim küsimus, kuidas peaks ruumis liikumine käima. Kuidas saab liikuda kõige mugavamalt, kõige loogilisemalt, kõige vähem aega nõudvalt. See, mis värvi on ruumis mõni post, on teise järgu küsimus. Kui planeering on halb, ei päästa ka edev materjal ega tore värv.

Millised raamid seadsid kujundusele Aunmani salongi omanikud?

Raame polnud. Küll soovisid omanikud, et tooksime sisse mõned uued materjalid, mida Eestis veel üsna vähe kasutatakse. See, kuidas omanikud siin kaasa töötasid, on muidugi märkimist väärt. Kui mina pakkusin õhtul uue ja põneva materjali välja, siis tootmispoolega tegelev Andreas Aun oli järgmisel päeval oma autoga juba kusagil keset Euroopat, et see materjali välja ajada. Asjad käivad selles firmas väga kiiresti.  

Materjal, mida ma ise tahtsin ruumis näha, oli naturaalne betoon, kasutasime seda näiteks põrandate puhul.  See on modernne, aga samas mõnus. Seda saab mõnusalt valgustada ning teiste materjalidega väga hästi siduda.

Mõned lahendused jäävad kohe silma, nagu näiteks nagu „ringi liikuvad“ veekraanid, suunatavad valgustid ja garderoobis kapist välja sõitvad riidepuud…

Need lahendused on väga praktilised. Näiteks keeb sul pott pliidil ning soovid veidi vett lisada. Enam ei pea sa raske ja tulise potiga kraani juurde jooksma, nüüd liigutad lihtsalt veekraani pliidi kohale.

Lampidega on sama lugu – tähtis on, et saaksid suunata valguse sinna, kuhu tahad. Ohutus ja ergonoomilisus on minu jaoks olulised märksõnad.

Mulle meeldivad asjad, mis on praktilised, aga millel on vimka juures. Asjad ei tohi olla igavad.

Kuidas end kõige uuega kursis hoiad?

Ruume kujundades satun aeg-ajalt mõne probleemi otsa, millele ei leia kohe lahendust. Siis mõtlengi, et kas ma olen tõesti ainus disainer terves maailmas, kes seda lahendust otsib. Kindlasti on keegi veel samale asjale mõelnud! Ja kui hakkad otsima, siis leiadki lahenduse, tihti üsna ootamatult. Kõlab banaalselt, aga tänu internetiajastule  on lahenduste otsimine kohutavalt lihtsaks muutunud.

Ja kui reisin, siis teised vaatavad vaatamisväärsusi, mina – põrandaid. Näiteks mõtlen siiani, kui värvilised olid Sri Lankal ühes eramus tsementpõrandad. Ka vannitoas, ja niiskuskahjustusest polnud ainsatki jälge! Ma ei saanudki teada, kuidas need põrandad tehtud olid, nii et see küsimus painab mind siiani.  

Mul ei ole reisidel nähtud detailid igapäevaselt meeles, aga kui ruumi kujundades tuleb ette sarnane olukord, siis tulevad need mulle taas meelde.

Reisil külastan alati ka salonge. Ma ei armasta eriti autoreise, aga paari aasta eest käisime autoga Poolas ja Saksamaal. Ning mind üllatasid siiralt Poola ehituspoed. Meil on materjali esitlemiseks tavaliselt neli seina, aga Poolas oli alati midagi juurde mõeldud. Kas olid tehtud riiulid, mingid eenduvad osad vms. Tundub, et need riigid, kus on kõvasti raha, teadmisi ja võimalusi, on muutunud veidi laisaks. Aga seal, kus arenguprotsess on pooleli, on piisavalt siirast soovi asju põnevamalt teha.

Kas tehas pidas sisekujundaja soovidega sammu?

Tehnoloogid olid kõik väga abivalmis. Lähemalt töötasin koos Randoga, kes tegi tõesti ära väga suure töö. Üks asi on midagi välja mõelda, teine asi on kõik millimeetri täpsusega üle arvutada, et asi tööle hakkaks. Randoga said ka kõige suuremad väljakutsed lahenduse.

Tähelepanuväärne on see, et mitmed lahendused Aunmani salongis pole tootmises olevad tavalahendused, need tehtigi esmakordselt selle salongi jaoks, ilma eelnevalt läbi proovimata. Mis näitab, et sellel tehas suudab pakkuda väga head kvaliteeti.

Mis oli selle salongi puhul kõige raskem ülesanne?

Töötav köök. Meil on Aunmani salongis üles pandud köök, kus kõik toimib – pliit, külmkapp, kraanist jookseb vesi. Et sinna aknaist otsest valgust ei paista, oli tükk tegemist, et see oleks mõnusalt valgustatud. Aga kui poole pealt vahetasime külmkapi massiivsema vastu välja, tekkis täielik nullpunkt. Ühe olulise komponendi muutmine muudab ka kõike muud. Tekkis küsimus, kuidas uuesti värvitasakaal paika saada, kuidas köök visuaalselt ilus jääks. Tõstsin köögimööblit mitu nädalat ühest nurgast teise, enne kui lahendus paika sai.


Foto: Johannes Arro

Mis oli kõige toredam, selline heureka!-hetk?

Põnevaid pisidetaile oli palju. Näiteks teise korruse garderoobi valgustamine. Tavapäraselt on ju valgusti laes, aga sellist lahendust ma ei soovinud. Soovisin spetsiaalseid valgustuspaneele, leidsingi ühe Itaalia tootja.  Aga nendega oli asju ajada uskumatult keeruline. Siis teataski üks Aunmani tehase koostööpartner, et on arendanud välja valgustäppide meetodi, mille abil klaaspinda ühtlaselt valgustada. Nii saimegi olukorra väga hästi lahendatud.Foto: Sten Roosvald

Muide, salong ei ole veel lõpuni valmis, aja jooksul tahan sinna veel mõned mõnusad asjad juurde teha. Tahaksin loota, et need on asjad, mis võiksid inimesi kõnetada.

Mis mulle aga Aunmani salongi tegemise juures kõige rohkem meeldis, oli inimeste koostöö. See oli hästi sujuv ning kõik tahtsid kaasa lüüa. See on hästi mõnus! Tahaksin loota, et see õhustik on oma hinge ka toodetesse jätnud.  Aga kokkuvõttes on ikkagi inimesed need, kes asjale hinge annavad. Just inimeste võime minna edasi ühes suunas, see on Aunmanis hästi äge.

Kliki lingile ja vaata lisaks: Mis teeb Aunmani köögimööbli, vannitoa- ja garderoobilahendused unikaalseks?

LISA 1
KES ON KES

IRENE PRESS

Ehkki õppinud sisekujundajaks, töötas Irene mõnda aega teistel ametitel.. Ent mitmed head aastad tagasi soovis üks soomlane just temalt soetatud korterite sisustamist, ja peagi järgnesid korteritele ka eramud ja bürood. Kaugeim paik, kus Irene sisustatud kodud asuvad, on Türgi.

Läbi aegade kõige keerulisemaks tööks on  tema jaoks olnud  imepisike kodu, kuhu tuli ära mahutada kahe lapsega pere ning tohutu suur raamatukogu. Ning mis lisaks praktilisusele pidi ka ilus välja nägema.

LISA 2
MIS ON MIS

AUNMAN

Aunman on Viljandis asuva BaltEst mööblitootja high-end bränd. 2017. aasta lõpus avatud samanimeline mööblisalong Tallinnas pakub kvaliteetset köögi-, garderoobi- ja vannitoamööblit, mille tegemisel on kasutatud hulgaliselt uusi põnevaid materjale, lahendusi ning tehnikat. 

BaltEst Mööbel on juba 15 aastat tootnud kvaliteetset köögimööblit, mida müüakse BaltEst Mööbli salongides Viljandis, Tartus ja Tallinnas. Ettevõte on alustanud müüki ka Soomes, Norras, Taanis, Rootsis ja Prantsusmaal, 2017. aastal jõudis ettevõte Äripäeva gasellfirmade pingeritta.