Uudne yin ja yang on juba elu- ja vannitoas, peatselt jõuab see ka kööki

Stockholmi tänavusel mööblimessil tõusis pehme mööbli puhul esile väga põnev tasakaal materjali- ja värvivaliku vahel, kinnitab Skandinaavia suurimat mööblimessi külastanud ja Aunmani salongi kujundanud disainer Irene Press.

On ainult aja küsimus, kui näeme sama trendi levimas ka kööki ja garderoobi. Kontoris aga võidavad eluõigust värvikad detailid.

Elutoa pehmes mööblis on selgelt tunda 1930. aastate puudutust, art déco hõngu, ütleb Irene Press. Sarnaselt 1930. aastate dekoratiivkunsti vooludele on ka moodne mööbel läinud õhuliseks ning tõusnud torujate metall-jalgade abil põrandast üsna kõrgele.  

Teine trend, mis sel aastal selgelt silma torkas,  on tehnoloogia ja pehmete toonide koosmõju. Ühelt poolt kasutatakse palju hästi jõulisi materjale, nagu metall ja kivi. Mööbel on sageli toruraamil.

Torujad metalsed jalad tõstavad mööbli maast kõrgele.

Teiselt poolt on kasutusel pehmed, erksad, soojad toonid. Nii et see on huvitav kontrast. Materjalikäsitus meenutab vägagi Hollywoodi kuldajastut.

Praegu tõuseb see trendi esile pehme mööbli puhul, aga olen kindel, et aasta-paari möödudes näeme  sama trendi ka riidekappide ja köögimööbli puhul.

Vannitoamööbli puhul võib seda juba märgata. Taas on kasutusel kõrged torujalad; kivi, kulda ja metalli on palju. Aga teisalt on toonid taas pehmed. Nii et yin ja yang on kenasti üheskoos esindatud, kõik on tasakaalus.

Samas selline industriaalne disain, mis on meil Eestis aastaid domineerinud, seda on paari aasta taguse ajaga võrreldes Skandinaavias oluliselt vähemaks jäänud.

Mis büroode puhul silma jäi?

Mängu ilu on ka büroodes üha enam detailides.

Üheks märksõnaks oli Stockholmis akustika. Meie büroode ruumid on hästi avatud ning ruumis vabalt leviv heli on hakanud inimesi häirima. Üheks oluliseks teemaks on saanud, kuidas seda heli summutada. Tihti kasutatakse helipüüdjatega valgusteid ning büroodesse on ehitatud istumisnurgad ja -sopid, mille seinteks ongi helipüüdjad.  Mängu ilu on ka büroodes üha enam detailides.

Teine trend, mis büroode puhul silma torkab, on detailid.  

Olgu need siis kas mingid seinaelemendid, või peeglid huvitavate lahendusetega. See oli mingis mõttes uudne läheneme. Erinevaid aksessuaare on büroodes mõistagi kasutatud varemgi, kuid need ei ole olnud nii läbimõeldud. Need olnud lihtsalt mingid abifunktsiooniga tooted (nagu näiteks paberihoidja vannituppa), aga sel messil oli detailidega kõvasti vaeva nähtud.

Nii et suur pilt peab olema paeluv ja funktsioonaalne , aga iseloom antakse büroole läbi pisidetailide.  Need väikesed nüansid loovad meeleolu.
 
Eks üks põhjus on ka selles, et kodud ja kontorid lähevad üha minimalistlikumaks, tooteid ruumi sees leidub järjest vähem. Samas viibivad inimesed väga suure osa oma ajast kontoris. Ja kui varem kaunistasid autojuhid ja traktoristid mingi kõneka detailiga oma sõiduki kabiini, siis nüüd tahab teha seda oma töökohal ka IT-mees.

Omal moel peegeldab tänapäevast elustiili ka messil väljas olnud riiuli prototüüp, mida on võimalik kasutada kui kolimiskasti.  Nii see tänapäeval käib – täna siin, homme seal. Inimeste töökohad – ja ka inimesed ise – on muutunud hästi liikuvaks.

Aunman.ee 

Fotod: Irene Press

Kliki siia, et näha mis teeb Aunmani köögimööbli, vannitoa- ja garderoobilahendused unikaalseks.